Home / Film Capacitors / C4AF1BU4250F1XK
minImg
C4AF1BU4250F1XK
KEMET
Product No:
C4AF1BU4250F1XK
Manufacturer:
KEMET
Description:
FILM CAP,AC,2.5 UF, 10%, 250 VAC
In Stock : 224
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.992" (25.20mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.240" L x 0.512" W (31.50mm x 13.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 25.2 mOhms
Ratings AEC-Q200
Series C4AF
Voltage Rating - DC 500V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 250V
Mfr KEMET
Capacitance 2.5 µF