Home / Film Capacitors / C4AQCBW5500A3OJ
minImg
C4AQCBW5500A3OJ
KEMET
Product No:
C4AQCBW5500A3OJ
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP FILM 50UF 5% 650VDC RADIAL
In Stock : 713
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Automotive; DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 1.976" (50.20mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.654" L x 1.378" W (42.00mm x 35.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 2 mOhms
Ratings AEC-Q200
Series C4AQ
Voltage Rating - DC 650V
Package / Case Radial - 4 Leads
Voltage Rating - AC -
Mfr KEMET
Capacitance 50 µF