Home / Film Capacitors / C4AQIBU4800A11J
minImg
C4AQIBU4800A11J
KEMET
Product No:
C4AQIBU4800A11J
Description:
CAP FILM 8UF 5% 800VDC RADIAL
In Stock : 1046
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Automotive; DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 1.150" (29.20mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.240" L x 0.748" W (31.50mm x 19.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 7.3 mOhms
Ratings AEC-Q200
Series C4AQ
Voltage Rating - DC 800V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC -
Mfr KEMET
Capacitance 8 µF