Home / Film Capacitors / C4AQIEW6100M3BJ
minImg
C4AQIEW6100M3BJ
KEMET
Product No:
C4AQIEW6100M3BJ
Description:
CAP FILM 100UF 5% 800VDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Automotive; DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 2.571" (65.30mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 2.067" (52.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.264" L x 1.772" W (57.50mm x 45.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.2 mOhms
Ratings AEC-Q200
Series C4AQ-M
Voltage Rating - DC 800V
Package / Case Radial - 4 Leads
Voltage Rating - AC -
Mfr KEMET
Capacitance 100 µF