Home / Film Capacitors / C4AQLBU5125M1YK
minImg
C4AQLBU5125M1YK
KEMET
Product No:
C4AQLBU5125M1YK
Description:
CAP FILM 12.5UF 10% 500VDC RAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Automotive; DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 1.110" (28.20mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.240" L x 0.551" W (31.50mm x 14.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 6.7 mOhms
Ratings AEC-Q200
Series C4AQ-M
Voltage Rating - DC 500V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC -
Mfr KEMET
Capacitance 12.5 µF