Home / Film Capacitors / C4AULBW5700M3PK
minImg
C4AULBW5700M3PK
KEMET
Product No:
C4AULBW5700M3PK
Description:
FILM, RADIAL, METALLIZED POLYPRO
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Automotive; DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 1.929" (49.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.654" L x 1.299" W (42.00mm x 33.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.8 mOhms
Ratings AEC-Q200
Series C4AU
Voltage Rating - DC 500V
Package / Case Radial - 4 Leads
Voltage Rating - AC -
Mfr KEMET
Capacitance 70 µF