Home / Film Capacitors / C4BTHBX5100ZALJ
minImg
C4BTHBX5100ZALJ
KEMET
Product No:
C4BTHBX5100ZALJ
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP FILM 10UF 5% 600VDC SCREW
In Stock : 1202
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) 1.772" (45.00mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 1.004" (25.50mm)
Termination Screw Terminals
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 1.654" L x 1.181" W (42.00mm x 30.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.6 mOhms
Ratings -
Series C4BT
Voltage Rating - DC 600V
Package / Case Rectangular Box
Voltage Rating - AC 330V
Mfr KEMET
Capacitance 10 µF