Home / Ceramic Capacitors / C911U152MUVDBAWL35
minImg
C911U152MUVDBAWL35
KEMET
Product No:
C911U152MUVDBAWL35
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP CER 1500PF 400VAC Y5V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications Safety
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 400VAC
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Temperature Coefficient Y5V (F)
Product Status Active
Ratings X1, Y1
Series C900AH SFTY X1-400 Y1-250
Package / Case Radial, Disc
Thickness (Max) -
Mfr KEMET
Capacitance 1500 pF