Home / Ceramic Capacitors / C911U560JUSDBAWL45
minImg
C911U560JUSDBAWL45
KEMET
Product No:
C911U560JUSDBAWL45
Description:
CAP CER 56PF 400VAC SL RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications Safety
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 400VAC
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Temperature Coefficient SL
Product Status Obsolete
Ratings X1, Y1
Series C900AH SFTY X1-400 Y1-250
Mfr KEMET
Capacitance 56 pF