Home / Crystals / CA-301 12.2880M-C
minImg
CA-301 12.2880M-C
EPSON
Product No:
CA-301 12.2880M-C
Manufacturer:
EPSON
Description:
CRYSTAL 12.2880MHZ 18PF TH
User Guide
Load Capacitance 18pF
Frequency Tolerance ±30ppm
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Height - Seated (Max) 0.350" (8.90mm)
Frequency Stability ±30ppm
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.122" Dia x 0.350" L (3.10mm x 8.90mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) 50 Ohms
Ratings -
Series CA-301
Type MHz Crystal
Package / Case Cylindrical Can, Radial
Mfr EPSON
Frequency 12.288 MHz