Home / Circular Connector Assemblies / CA3100E24-28PBF80A176-05
minImg
CA3100E24-28PBF80A176-05
ITT Cannon, LLC
Product No:
CA3100E24-28PBF80A176-05
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Description:
CONN RCPT MALE 24POS GOLD CRIMP
User Guide
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Voltage Rating 50V
Contact Finish Thickness - Mating 19.7µin (0.50µm)
Current Rating (Amps) 22A
Shell Size, MIL -
Product Status Active
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert 24-28
Mfr ITT Cannon, LLC
Connector Type Receptacle, Male Pins
Features Strain Relief
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 125°C