CA40601R600KB14
Vishay Dale
Product No:
CA40601R600KB14
Manufacturer:
Vishay Dale
Package:
Axial
Description:
RES 1.6 OHM 2.4W 10% AXIAL
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 275°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Size / Dimension 0.140" Dia x 0.694" L (3.56mm x 17.63mm)
Temperature Coefficient ±300ppm/°C
Product Status Obsolete
Supplier Device Package Axial
Resistance 1.6 Ohms
Series CA
Power (Watts) 2.4W