Home / Oscillators / CA70C1002GNT
minImg
CA70C1002GNT
CTS-Frequency Controls
Product No:
CA70C1002GNT
Description:
XTAL OSC XO 10.0000MHZ HCMOS TTL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Absolute Pull Range (APR) -
Height - Seated (Max) 0.055" (1.40mm)
Frequency Stability ±100ppm
Current - Supply (Max) 30mA
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Package / Case 4-SMD, No Lead
Voltage - Supply 2.5V
Base Resonator Crystal
Frequency 10 MHz