CAB.M16.GLD.C52G
LEMO
Product No:
CAB.M16.GLD.C52G
Manufacturer:
LEMO
Description:
CONN PLUG MALE 16POS GOLD SOLDER
User Guide
Cable Opening 0.126" ~ 0.205" (3.20mm ~ 5.20mm)
Backshell Material, Plating Polysulfone (PSU)
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 6A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish -
Shell Size - Insert M16
Mfr LEMO
Contact Material -
Connector Type Plug, Male Pins
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Plastic
Operating Temperature -50°C ~ 150°C