CAL45TB101K-1K
Taiyo Yuden
Product No:
CAL45TB101K-1K
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Description:
FIXED IND 100UH 590MA 1.2 OHM TH
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) 590mA
Inductance Frequency - Test 796 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 590 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.173" Dia x 0.315" L (4.40mm x 8.00mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1.2Ohm Max
Inductance 100 µH