CAS17C152MARGC
KEMET
Product No:
CAS17C152MARGC
Description:
SFTY 1808 1.5NF X2 250 X7R 20%
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Safety
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 250VAC
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.177" L x 0.080" W (4.50mm x 2.03mm)
Temperature Coefficient X7R
Product Status Active
Ratings X2
Series CAS SMD SFTY 250
Package / Case 1808 (4520 Metric)
Thickness (Max) 0.087" (2.20mm)
Mfr KEMET
Capacitance 1500 pF