CAS18C332JARGC
KEMET
Product No:
CAS18C332JARGC
Description:
SFTY 1812 3.3NF X2 250 X7R 5%
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Safety
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 250VAC
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Temperature Coefficient X7R
Product Status Active
Ratings X2
Series CAS SMD SFTY 250
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Thickness (Max) 0.110" (2.80mm)
Mfr KEMET
Capacitance 3300 pF