CAS18C391FAGGC
KEMET
Product No:
CAS18C391FAGGC
Description:
SFTY 1812 390PF X2 250 C0G 1%
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Safety
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 250VAC
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Product Status Active
Ratings X2
Series CAS SMD SFTY 250
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Thickness (Max) 0.053" (1.35mm)
Mfr KEMET
Capacitance 390 pF