CAS26C181KARFC
KEMET
Product No:
CAS26C181KARFC
Description:
SFTY 2211 180PF X1 250 / Y2 250
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Safety
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 250VAC
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.224" L x 0.110" W (5.70mm x 2.80mm)
Temperature Coefficient X7R
Product Status Active
Ratings X1, Y2
Series CAS SMD SFTY 250
Package / Case 2211 (5728 Metric)
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)
Mfr KEMET
Capacitance 180 pF