CB052E0105JBC
KYOCERA AVX
Product No:
CB052E0105JBC
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP FILM 1UF 5% 100VDC 2824
In Stock : 7098
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.224" (5.70mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Termination Solder Pads
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.283" L x 0.240" W (7.20mm x 6.10mm)
Product Status Active
Ratings -
Series CB
Voltage Rating - DC 100V
Package / Case 2824 (7260 Metric)
Voltage Rating - AC 63V
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 1 µF