CB1-D-SM-12V
Panasonic Electric Works
Product No:
CB1-D-SM-12V
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Coil Power 1.4W
Switching Voltage 14VDC - Nom
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact Rating (Current) 40 A
Coil Current 117 mA
Mounting Type Chassis Mount
Coil Resistance 103 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.2 VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Series CB
Operate Time 15 ms
Contact Material Silver Alloy, Cadmium Free
Mfr Panasonic Electric Works
Coil Voltage 12VDC
Must Operate Voltage 7 VDC