CB1A-WM-24V
Panasonic Electric Works
Product No:
CB1A-WM-24V
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 20A 24V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Coil Power 1.8W
Switching Voltage 28VDC - Nom
Contact Rating (Current) 20 A
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Current 75 mA
Mounting Type Chassis Mount
Coil Resistance 320 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 2.4 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Series CB
Operate Time 15 ms
Mfr Panasonic Electric Works
Contact Material Silver Alloy, Cadmium Free
Coil Voltage 24VDC
Must Operate Voltage 14 VDC