CB1AHF-T-12V
Panasonic Electric Works
Product No:
CB1AHF-T-12V
Description:
CB RELAY HR 1 FORM A 12V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Coil Power 1.8W
Switching Voltage 14VDC - Nom
Contact Rating (Current) 40 A
Termination Style Plug In, Quick Connect - Multiple Sizes
Coil Current 150 mA
Mounting Type Socketable
Coil Resistance 80 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.2 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Series CB
Operate Time 15 ms
Mfr Panasonic Electric Works
Contact Material Silver Alloy, Cadmium Free
Coil Voltage 12VDC
Must Operate Voltage 7 VDC