CB5JB5R60
Stackpole Electronics Inc
Product No:
CB5JB5R60
Package:
Axial
Description:
RES 5.6 OHM 5% 5W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Size / Dimension 0.374" Square x 0.866" L (9.50mm x 22.00mm)
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 5.6 Ohms
Series CB
Power (Watts) 5W