CBC21W1M100V5Z
Positronic
Product No:
CBC21W1M100V5Z
Description:
CONN D-SUB PLUG 21POS CRIMP
User Guide
Dielectric Material Polyester, Glass Filled
Shell Material, Finish Steel, Tin Plated
Ingress Protection IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Voltage Rating 300V
Current Rating (Amps) 7.5A
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Plug, Male Pins
Features -
Shell Size, Connector Layout 3 (DB, B) - 21W1
Operating Temperature -55°C ~ 125°C