CBC36W4M1S50T2S/AA
Positronic
Product No:
CBC36W4M1S50T2S/AA
Manufacturer:
Positronic
Description:
CONN D-SUB PLUG 36POS CRIMP
User Guide
Dielectric Material Polyester, Glass Filled
Shell Material, Finish Stainless Steel, Passivated
Ingress Protection IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Voltage Rating 300V
Current Rating (Amps) 7.5A
Contact Finish Gold
Contact Type Signal and Coax or Power (Not Included)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Wire Gauge 20-24 AWG
Backset Spacing -
Mfr Positronic
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Plug, Male Pins
Features -
Shell Size, Connector Layout 5 (DD, D) - 36W4
Operating Temperature -55°C ~ 125°C