CBC43W2M1S50TS/AA
Positronic
Product No:
CBC43W2M1S50TS/AA
Description:
CONN D-SUB PLUG 43POS CRIMP
User Guide
Dielectric Material Polyester, Glass Filled
Shell Material, Finish Stainless Steel, Passivated
Ingress Protection IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Voltage Rating 300V
Current Rating (Amps) 7.5A
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Plug, Male Pins
Features -
Shell Size, Connector Layout 5 (DD, D) - 43W2
Operating Temperature -55°C ~ 125°C