CBC46W4S1S50TS/AA
Positronic
Product No:
CBC46W4S1S50TS/AA
Description:
CONN D-SUB RCPT 46POS CRIMP
User Guide
Dielectric Material Polyester, Glass Filled
Shell Material, Finish Stainless Steel, Passivated
Ingress Protection IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Voltage Rating 300V
Current Rating (Amps) 7.5A
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Features -
Shell Size, Connector Layout 6
Operating Temperature -55°C ~ 125°C