Home / DC Brushless Fans (BLDC) / CBM-5015BF-045-348-20
minImg
CBM-5015BF-045-348-20
CUI Devices
Product No:
CBM-5015BF-045-348-20
Manufacturer:
CUI Devices
Description:
DC BLOWER, 51.7 X 51.25 X 14.9 M
User Guide
Air Flow 2.9 CFM (0.081m³/min)
Noise 34.8dB(A)
Ingress Protection -
Current Rating (Amps) 0.210A
Fan Type Blower
Voltage - Rated 5VDC
Product Status Active
Voltage Range 4.5 ~ 5.5VDC
RPM 4500 RPM
Mfr CUI Devices
Material - Frame Polybutylene Terephthalate (PBT)
Features Speed Sensor (Tach)
Width 15.00mm
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Static Pressure 0.450 in H2O (112.1 Pa)
Bearing Type Ball
Approval Agency CE, cURus, TUV
Termination 3 Wire Leads
Size / Dimension Rectangular/Rounded - 51.6mm L x 51.2mm H
Weight -
Lifetime @ Temp. 70000 Hrs @ 40°C
Material - Blade Polybutylene Terephthalate (PBT)
Series CBM-50BF
Power (Watts) 1.05 W