CBS50241R8-T
Cosel USA, Inc.
Product No:
CBS50241R8-T
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Package:
Half Brick
Description:
DC DC CONVERTER 1.8V 21W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C (With Derating)
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 1.5 kV
Voltage - Output 1 1.8V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Half Brick
Current - Output (Max) 11.7A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 18V
Series CBS (50W)
Power (Watts) 21 W
Type Isolated Module
Package / Case Half Brick
Efficiency 71%