Home / Ceramic Capacitors / CC45SL3AD120JYNNA
minImg
CC45SL3AD120JYNNA
TDK Corporation
Product No:
CC45SL3AD120JYNNA
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 12PF 1KV SL RADIAL
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.374" (9.50mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.217" Dia (5.50mm)
Temperature Coefficient SL
Product Status Active
Ratings -
Series CC45
Package / Case Radial, Disc
Thickness (Max) -
Mfr TDK Corporation
Capacitance 12 pF