CCG10-12-15SR
TDK-Lambda Americas Inc
Product No:
CCG10-12-15SR
Description:
DC DC CONVERTER 15V 10.5W
In Stock : 10
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Voltage - Input (Max) 18V
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 700mA
Voltage - Input (Min) 4.5V
Package / Case 6-SMD Module
Efficiency 90%
Mfr TDK-Lambda Americas Inc
Features Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Operating Temperature -40°C ~ 90°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 1.5 kV
Approval Agency CE, UKCA
Voltage - Output 1 15V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.75" L x 0.49" W x 0.46" H (19.0mm x 12.4mm x 11.8mm)
Number of Outputs 1
Control Features Enable, Active Low
Series CCG10 (10W)
Power (Watts) 11 W