CD15FA122GO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
CD15FA122GO3
Description:
CAP MICA 1200PF 2% 100V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Dielectric Material Mica
Height - Seated (Max) 0.421" (10.70mm)
Tolerance ±2%
Lead Spacing 0.232" (5.90mm)
Voltage - Rated 100 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.488" L x 0.240" W (12.40mm x 6.10mm)
Product Status Active
Series CD15
Package / Case Radial
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 1200 pF