Home / TVS Diodes / CD214B-T54ALF
minImg
CD214B-T54ALF
Bourns Inc.
Product No:
CD214B-T54ALF
Package:
SMB (DO-214AA)
Description:
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMB
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.9A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 60V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 600W
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SMB (DO-214AA)
Series -
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 87.1V
Package / Case DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 54V