Home / TVS Diodes / CD214L-T26CALF
minImg
CD214L-T26CALF
Bourns Inc.
Product No:
CD214L-T26CALF
Description:
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMC
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 71.2A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 28.9V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 3000W (3kW)
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 42.1V
Package / Case DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 26V