CDB-115A-1-5S
R-K Electronics, Inc.
Product No:
CDB-115A-1-5S
Manufacturer:
R-K Electronics, Inc.
Description:
RELAY TIME DELAY 5SEC 10A 120V
In Stock : 10
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Timing Initiate Method Input Voltage
Termination Style Plug In, 8 Pin (Octal)
Delay Time 0.05 Sec ~ 5 Sec
Circuit DPDT (2 Form C)
Mounting Type Socketable
Product Status Active
Relay Type Mechanical Relay
Series -
Function Interval
Voltage - Supply 115VAC
Mfr R-K Electronics, Inc.
Timing Adjustment Method Fixed
Package Bulk
Contact Rating @ Voltage 10A @ 120/240VAC