CDB-24A-5-10S
R-K Electronics, Inc.
Product No:
CDB-24A-5-10S
Manufacturer:
R-K Electronics, Inc.
Description:
RELAY TIME DELAY 10SEC 10A 120V
User Guide
Timing Initiate Method Input Voltage
Termination Style Plug In, 11 Pin (Octal)
Delay Time 0.1 Sec ~ 10 Sec
Circuit DPDT (2 Form C)
Mounting Type Socketable
Product Status Active
Relay Type Mechanical Relay
Series -
Function Interval
Voltage - Supply 24VAC
Mfr R-K Electronics, Inc.
Timing Adjustment Method Hand Dial
Package Bulk
Contact Rating @ Voltage 10A @ 120/240VAC