Home / Fixed Inductors / CDEP147NP-5R9MC-73
minImg
CDEP147NP-5R9MC-73
Sumida America Components Inc.
Product No:
CDEP147NP-5R9MC-73
Description:
FIXED IND 5.9UH 10A 9.85MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 16.4A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 10 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.571" L x 0.571" W (14.50mm x 14.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 9.85mOhm Max
Inductance 5.9 µH