Home / Fixed Inductors / CDEP149NP-3R0MC
minImg
CDEP149NP-3R0MC
Sumida America Components Inc.
Product No:
CDEP149NP-3R0MC
Description:
FIXED IND 3UH 28A 2.3 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Current - Saturation (Isat) 12.4A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 28 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.598" L x 0.598" W (15.20mm x 15.20mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 2.3mOhm Max
Inductance 3 µH