CDR12BG100AFUS
KYOCERA AVX
Product No:
CDR12BG100AFUS
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 10PF 50V BG 0505
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications High Reliability
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Temperature Coefficient BG
Product Status Obsolete
Ratings -
Series Military, MIL-PRF-55681, CDR12
Package / Case 0505 (1313 Metric)
Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 10 pF
Features -
Failure Rate S (0.001%)