CDR156NP-1R0MC
Sumida America Components Inc.
Product No:
CDR156NP-1R0MC
Description:
FIXED IND 1UH 10A 5.3 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Current - Saturation (Isat) 28A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 10 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.728" L x 0.591" W (18.50mm x 15.00mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 5.3mOhm Max
Inductance 1 µH