CDR31BX102BKWS
KYOCERA AVX
Product No:
CDR31BX102BKWS
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 1000PF 100V BX 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications High Reliability
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 100V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient BX
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) 0.051" (1.30mm)
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 1000 pF
Features -
Failure Rate S (0.001%)