Home / Ceramic Capacitors / CDR33BX104AKUS7956
minImg
CDR33BX104AKUS7956
KEMET
Product No:
CDR33BX104AKUS7956
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP CER 0.1UF 50V BX 1210
In Stock : 5721
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications High Reliability
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Temperature Coefficient BX
Product Status Active
Ratings -
Series Military, MIL-PRF-55681, CDR33
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Thickness (Max) 0.059" (1.50mm)
Mfr KEMET
Capacitance 0.1 µF
Features -
Failure Rate S (0.001%)