Home / Fixed Inductors / CDR6D23MNNP-120NC
minImg
CDR6D23MNNP-120NC
Sumida America Components Inc.
Product No:
CDR6D23MNNP-120NC
Description:
FIXED IND 12UH 1.25A 117.5 MOHM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) 1.55A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.098" (2.50mm)
Tolerance ±25%
Current Rating (Amps) 1.25 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.256" L x 0.256" W (6.50mm x 6.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 117.5mOhm Max
Inductance 12 µH