Home / Fixed Inductors / CDR6D28MNNP-120NC
minImg
CDR6D28MNNP-120NC
Sumida America Components Inc.
Product No:
CDR6D28MNNP-120NC
Description:
FIXED IND 12UH 1.5A 120 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) 2.3A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±25%
Current Rating (Amps) 1.5 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.256" L x 0.256" W (6.50mm x 6.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 120mOhm Max
Inductance 12 µH