Home / Fixed Inductors / CDR6D28MNNP-5R5NC
minImg
CDR6D28MNNP-5R5NC
Sumida America Components Inc.
Product No:
CDR6D28MNNP-5R5NC
Description:
FIXED IND 5.5UH 2.2A 63.8MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) 3.15A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±25%
Current Rating (Amps) 2.2 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.256" L x 0.256" W (6.50mm x 6.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 63.8mOhm Max
Inductance 5.5 µH