Home / Fixed Inductors / CDRH105RNP-270NC
minImg
CDRH105RNP-270NC
Sumida America Components Inc.
Product No:
CDRH105RNP-270NC
Description:
FIXED IND 27UH 2.6A 69 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Current - Saturation (Isat) 2.7A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.201" (5.10mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 2.6 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.402" L x 0.394" W (10.20mm x 10.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 69mOhm Max
Inductance 27 µH