Home / Fixed Inductors / CDRH127NP-561MC
minImg
CDRH127NP-561MC
Sumida America Components Inc.
Product No:
CDRH127NP-561MC
Description:
FIXED IND 560UH 730MA 1.07OHM SM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 730 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1.07Ohm Max
Inductance 560 µH