Home / Fixed Inductors / CDRH4D14NP-8R2NC
minImg
CDRH4D14NP-8R2NC
Sumida America Components Inc.
Product No:
CDRH4D14NP-8R2NC
Description:
FIXED IND 8.2UH 990MA 175MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Current - Saturation (Isat) 750mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.059" (1.50mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 990 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.181" L x 0.181" W (4.60mm x 4.60mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 175mOhm Max
Inductance 8.2 µH