Home / Fixed Inductors / CDRH4D28NP-1R2NC
minImg
CDRH4D28NP-1R2NC
Sumida America Components Inc.
Product No:
CDRH4D28NP-1R2NC
Description:
FIXED IND 1.2UH 2.56A 23.6 MOHM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 2.56 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.185" L x 0.185" W (4.70mm x 4.70mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 23.6mOhm Max
Inductance 1.2 µH